Surask savo porą

Straipsnis „Išsirink savo porą“ parašytas remiantis Pietro Dal Pra rekomendacijomis gautos „La Sportiva Climbing Party“ metu Big Wall laipiojimo salėje Maskvoje. Pietro Del Pra – „La Sportiva“ laipiojimo batelių kūrėjas ir siuvėjas.

Kodėl yra tiek skirtingų batelių modelių ir dėl ko tokie nevienodi kulnai ir priekinės batelio dalys? Pokalbio su Pietro metu išaiškėjo daug smulkmenų apie kurias galima buvo spėlioti, o kai kurios iš jų tapo tikru atradimu.

Kulnas

Šaltinis: La Sportiva

La Sportiva siūlo keletą kulno tipų nuo paprasčiausių iki agresyvių. Тestarossa, Speedster – 85 kulnas. Solution, Мiura VS, Futura – 75 kulnas. Katana Laces, Katana – 55 kulnas. Taip pat paprastesnis (25) kulnas be agresyvaus išlenkimo. Tokio tipo batelius profesionalai naudoja ilguose maršrutuose, be to šie bateliai yra rekomenduojami pradedantiesiems. O kaip gi yra su visai kitais?

Daug kas priklauso nuo pėdos sudėjimo. Visų pirma reikėtų išsiaiškinti kokio tipo yra Jūsų pėda, teigia Pietro Dal Pra. „Egiptietiško“ tipo pėdos pirštai tolygiai trumpėja nuo didžiojo iki mažojo – tinka 75 kulnas (pvz. Solution, Miura – apkrova priekyje koncentruojasi ties didžiuoju pirštu). „Graikiškos“ pėdos turėtojų antras pirštas yra ilgesnis, nei didysis – tinka 55 kulnas (pvz. Katana – aištriausia priekinės bato dalies vieta yra tarp antro ir trečio piršto). „Romėniškos“ pėdos pirmi tris pirštai beveik vienodo ilgio – tinka visi kulno tipai.

Toliau pėdos plotis. Jeigu pėda yra beveik vienodo pločio palei visą ilgį – Jūsų kulnas 55 (Katana). Jei pėda tolygiai platėja nuo kulno iki pirštų – 75 kulnas.
 
Taip pat labai svarbus yra pėdos skersinis ir išilginis lenkmuo. Jei išilginis lenkmuo didelis – 85, 75 kulnas.
 
 

Dydis

Pietro sako: „Jei norite, kad laipiojimo batelis įgytų kojos formą – imkite „Cobra arba Python“. Jei sutinkate, kad koja deformuotųsi ir įgytų batelio formą – imkite bet ką kitą.“ Nerekomenduojama įsigyti batelius mažesnius 3, 4 dydžiais nei jūsų koja. Geriau skirti dėmesį tobulam modelio (kulno) pasirinkimui.

Pietro paklausė „O kaip jūs paruošiate batelius laipiojimui?“ Klausimas įstūmė į aklavietę: „Na, nešiojame namie, pilame į juos degtinę, kai šaltą – kvėpuojame į juos“. Italas buvo kiek šokiruotas ir rekomendavo patrinti batų priekinę dalį prieš lipant. „Gumą reikia sušildyti. Matėte „Formula-1“ – prieš startą gumą būtinai sušildo“.

 

Guma

La Sportiva naudoja dviejų tipų gumą „XS Grip2“ ir „XS Edge“. Visuose moteriškuose modeliuose yra „XS Grip2“, vyriškuose „XS Edge“. Kadangi moterys, kaip taisyklė, yra lengvesnės nei vyrai reikalingas didesnis sukibimas ant „mizerių“, todėl labiau tinka minkštesnė guma „XS Grip2“. Turint pakankamą vyrišką svorį tinka „XS Edge“. Varžybiniuose modeliuose – Solution ir Testarossa visur yra minkštesnė guma „XS Grip2“. Tačiau geriau sukimbanti su paviršiumi guma greičiau susidėvi.

Pagrindė išvada trumpa ir aiški: „Išsirink savo formą ir surask savo dydį“.

 

Straipsnis iš La Sportiva atstovų Rusijoje: http://www.lasportiva.ru/articles/vyberi-svoyu-model.html