Laipiojimo treniruotės vaikams: nauda, perspektyvos, tėvų baimės

Kiekvieną darbo dieną Scala Dream laipiojimo centre vyksta užsiėmimai vaikams ir suaugusiems. Į užsiėmimus susirenka vaikai nuo 4 metų. Treneriai bendrauja su keturiomis skirtingomis vaikų ir jaunimo amžiaus grupėmis. Kai klausiame tėvų, kodėl jų vaikai lanko laipiojimo treniruotes, keturi iš penkių atsako, kad šis sportas labai naudingas jų atžaloms. Laipiojimas lavina ypatingai daug skirtingų fizinių savybių: jėgą, ištvermę, koordinaciją, lankstumą, vikrumą. Be to, tai yra itin intelektualus sportas jaunimui. Vaikai išmoksta suvokti erdvę, formas ir save toje erdvėje, atsiminti kybių seką, gebėti jais pasinaudoti efektyviausiu būdu. Reikia išspręsti loginę užduotį ir pralipti trasą iš pirmo bandymo. Tikroji priežastis, kodėl vaikai laipioja, gali būti paprastesnė – vaikams tiesiog patinka laipioti.


Geriausia, kai vaikai lanko tuos užsiėmimus, kurie teikia jiems džiaugsmą ir nesvarbu koks tai būrelis. Tačiau yra tėvų, kurie, pavyzdžiui, neleidžia vaikams lankyti laipiojimo arba įkalbinėja užsiimti kitu sportu. Papasakosime kodėl. Nors laipiojimas jau tapo Olimpinės šeimos dalimi, vis dar išlieka neaiškumų susijusių su šia sporto šaka. Ko gero tvirčiausias nepagrįstas įsitikinimas, susijęs su laipiojimu uolomis, yra tai, kad sportas yra ekstremalus. Tėvai bijo, kad vaikas patirs traumą, rimtai susižalos. Tėvų galvose tai skamba maždaug taip: „O dieve, ne! Ta aukšta siena! Iš pradžių mano vaikelis eis lipti į salę. Paskiau išvažiuos į kalnus, o ten gi taip pavojinga ir baisu”. Yra dar viena, šypseną kelianti, prognozė. Neva, mergaitės darydamos prisitraukimus ir laipiodamos užaugins pečių juostos raumenis ir atrodys „nemoteriškai”. Pirmiausia, kyla egzistencinis klausimas, o kas gi tada yra moteriškumas ir kodėl mes vis dar siejame jį su kažkokiomis kūno dalimis? Ir kas pasakė, kad mergina, daranti 20 prisitraukimų, atrodo, kaip kiborgas?


Tai gi aptarkim iš eilės:
– laipiojimo nauda;
– tėvų baimės;
– reikalinga laipiojimui įranga;
– sporto perspektyvos.


Laipiojimo nauda
Laipiojant, kiekvienas sekantis judėsis nepanašus į prieš tai buvusį. Tai gali būti siekimas ranka į viršų, šuolis į viršų, kojos iškėlimas, siekimas koja į šoną, judesių kombinaciją. Todėl dirba kiekvienas raumuo nuo kojų pirštų iki rankų pirštų galiukų, vystosi visi kūno raumenys. Be abejo daug dirbama su nugaros, pečių, rankų raumenimis, kas yra puiki „sėdėjimo” pasekmių profilaktika.
Lankstumas ir sąnarių mobilumas vis labiau tampa svarbia laipiojimo pasiruošimo dalimi. Todėl rekomenduojame laipioti ne tik jaunimui, bet ir suaugusiems.


Svarbu pažymėti, kad laipiojimo procesas padeda vystyti ir proto, kognityvinius gebėjimus: atmintį, gebėjimą priimti sprendimus iškilus situacijai. Laipiotojas turi per trumpą laiką sugalvoti ką daryti toliau tam, kad įveiktų maršrutą.


Tėvų baimės
Nepaisant vyraujančio įsitikinimo, kad laipioti yra ekstremalu, statistika rodo ką kita. Vienam tūkstančiui laipiojimo valandų tenka 0.079 traumų, tūkstančiui futbolo žaidimo valandų 31 trauma, tūkstančiui ledo ritulio valandų 83 traumos. Tad svarbu nepasiduoti fantazijoms apie kalnų viršūnes, nepainioti laipiojimo sporto ir alpinizmo ir žvelgti į faktus. Traumos su kuriomis susiduria laipiotojai, tai rankos ir pečių traumos, kurios net neatsiranda tiems, kurie tinkamai dozuoja apkrovas, stiprina raumenis specialiais pratimais ir pasirūpina sąnarių mobilumu.


Baimė susijusi su mergaičių kūno proporcijomis išgaruoja, kai pasižiūri į sportininkes Pasaulio čempionatų laimėtojas. Panašu prisitraukimai ant vienos rankos nebūtinai sąlygoja nesveiką bicepso dydį.


Reikalinga laipiojimo treniruotėms įranga
Viena maloniausių dalių. Treniruotėms salėje vaikui reikalingi laipiojimo bateliai ir magnezija (balto milteliai rankoms, padidinantys trintį). Viskas! Apraišais, šalmu ir karabinu gal būt reikės pasirūpinti vykstant į kelionę. Tačiau ir šie dalykai tarnaus dar 5-7 metus, nes jų dydžiai stipriai nesikeis, o ir susidėvi jie negreitai.
Sporto perspektyvos
Laipiojimo sportas Lietuvoje gyvuoja šiek tiek daugiau nei 10 metų. Laipiotojų gretos auga, tačiau vis tiek atėjęs laipioti šiandien vaikas turi daug galimybių patekti į Lietuvos rinktinę, atstovauti Lietuvą Europoje, ateityje tapti Olimpiečiu.


Mums svarbi kita perspektyva. Atėjęs laipioti į Scala Dream, vaikas pamils aktyvų gyvenimo būdą, buvimą gamtoje, pastovų tobulėjimo procesą. Ši meilė gali išlikti visam gyvenimui ir padėti siekti aukštumų pasirinktose gyvenimo srityse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

X